5 Wskazówek jak urządzić idealną sypialnię

Czerwiec 21, 2016 Redakcja houms Porady 0 Comments

Sypialnia z pewnością przez wiele osób zostanie wymieniona jako jedno z ważniejszych pomieszczeń w domu. Kojarzona jest przede wszystkim z odpoczynkiem i spokojnym snem. Jednak aby tak było, istotne jest właściwe urządzenie tego wnętrza. Jak się do tego zabrać, aby mieć pewność, że po skończeniu prac w sypialni będzie można odpocząć?

MIEJSCE NA SYPIALNIĘ

Idealnie jest, jeżeli na sypialnię można przeznaczyć pokój z oknami wychodzącymi na wschód. Wtedy od rana w pomieszczeniu będzie słońce, co sprawi, że o wiele chętniej i przyjemniej będzie się wstawać. Dobrze jest, jeżeli sypialnia jest nieco oddalona od pomieszczeń takich jak kuchnia czy salon. Umożliwia to spokojny sen nawet w sytuacji, gdy tętni tam życie rodzinne.

JAKIE KOLORY? CZY MAJĄ WPŁYW NA NASZ NASTRÓJ?

Sypialnia jest miejscem kojarzącym się nam ze spokojem. Dlatego też konieczne jest wybranie odpowiednich barw, zarówno jak mowa o ścianach, jak też meblach. Należy unikać niezwykle jaskrawych kolorów, które będą rozpraszać lub nawet denerwować. Takie barwy można zastosować jedynie w postaci ozdobnych wstawek lub dodatków dla podkreślenia pewnych elementów, znajdujących się w sypialni. Dodatkowo dobrze jest wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, jeżeli nie jest zbyt duże, o wiele lepiej sprawdzą się w nim jasne barwy ścian, które pozwolą na optyczne jego powiększenie. Tak samo w sytuacji gdy przez okno w sypialni wpada mało światła, zastosowanie na ścianach jaśniejszych kolorów pozwoli nieco ożywić i rozjaśnić całe pomieszczenie.

ODPOWIEDNIE ŁÓŻKO – NAJWAŻNIEJSZE CECHY

Najważniejszym meblem w sypialni z pewnością jest łóżko. Powinno być wygodne, dopasowane do oczekiwań osób, które będą na nim spać. Do wyboru dzisiaj jest bardzo wiele możliwości, doskonale jednak sprawdzają się łóżka w formie stelaży, na których kładzie się dobrany pod względem wielkości materac. Rama takiego łóżka powinna być stabilna, nie ma mowy o tym, aby skrzypiała lub przesuwała się w momencie gdy na łóżku się usiądzie. Gdy w domu brakuje miejsca na wiele rzeczy, można zdecydować się na zakup łóżka z pojemnikami pod materacem, który na pewno się w takiej sytuacji przyda. Istotne jest także jego właściwe ustawienie, idealnie jest, gdy z obu stron jest do niego bezproblemowy dostęp. Wielu projektantów podczas aranżowania sypialni kieruje się także zasadami Feng Shui. Mówią one, iż łóżko nie powinno być ustawione na wprost drzwi wejściowych, jak również nie powinno stać pod oknem czy pomiędzy drzwiami i oknem.

SZAFKI NOCNE – PRZYDATNE ELEMENTY

Poza łóżkiem w sypialni powinno znaleźć się jeszcze kilka niezbędnych mebli. Niewielkich rozmiarów szafka nocna jest niemalże niezbędna, dobrze jest, jeżeli można postawić je z obu stron łóżka, aby każdy miał oddzielną dla siebie. Służy ona postawieniu lampki, budzika czy też stanowi idealne miejsce na położenie zdejmowanej przed snem biżuterii czy też telefonu. Powinna być na tyle niska, aby leżąca na łóżku osoba bez problemu widziała, co się na niej znajduje. Obecnie bez problemu można kupić szafki w zestawach razem z łóżkiem, wtedy są one idealnie dopasowane do jego wielkości jak również wykonane w tym samym wzornictwie.

SZAFY, REGAŁY I KOMODY

Wybór pozostałych mebli, które mają znaleźć się w sypialni, to kwestia przede wszystkim wielkości pomieszczenia, które często dość znacznie ogranicza te możliwości. Zbyt duża ilość przedmiotów stojących na regałach czy półkach może rozpraszać, dlatego też szafy, w których można je schować będą idealnym rozwiązaniem. Obecnie na rynku jest ich szeroki wybór z przesuwanymi drzwiami. Taki sposób ich montażu ogranicza ilość miejsca, niezbędnego na ich ustawienie i korzystanie z nich. Ponadto znacznie łatwiej wtedy utrzymać czystość, gdyż nie gromadzi się tak wiele kurzu. Jeżeli ilość miejsca na to pozwala, można pokusić się o ustawienie komody, w której można trzymać ubrania czy inne przedmioty.

The requested URL returned error: 400 Upgrade to HTTPS