Wyspa Kuchenna – Czy warto się na nią decydować?

Czerwiec 21, 2016 Redakcja houms Porady 0 Comments

Wyspa kuchenna to coraz częściej spotykane rozwiązanie w naszym domach i mieszkaniach. Wiele osób podczas aranżowania przestrzeni w kuchni zastanawia się, czy warto się na nią zdecydować czy też lepiej z niej zrezygnować. Przede wszystkim na samym początku należy się zastanowić nad tym, czy wielkość kuchni pozwala na jej urządzenie. Należy pamiętać, iż szerokość blatu wyspy nie powinna być mniejsza niż 60 cm, zaś odległość pomiędzy wyspą a innymi szafkami w kuchni powinna wynosić co najmniej 80 cm.

W JAKIEJ KUCHNI WSYPA KUCHENNA?

Wyspy kuchenne idealnie sprawdzają się przede wszystkim w kuchniach otwartych. Stanowią bowiem idealny element pomiędzy jadalnią lub salonem a pozostałą częścią kuchni. Często bowiem można wykonać ją w nieco większych wymiarach i dzięki temu z jednej strony stworzyć miejsce do siedzenia dla gości lub domowników. Plusem wyspy jest także to, iż może ona stanowić jedność z meblami znajdującymi się w kuchni, czyli być wykonana w takiej samej kolorystyce jak też z identycznych materiałów, a może także być zaprojektowana w całkiem inny sposób, tworząc ciekawy kontrast z pozostałymi meblami. W kuchniach zamkniętych wyspa może być zastosowana jedynie wtedy, gdy wymiary kuchni na to pozwalają. W kuchni zamkniętej, dla wygody poruszania się po niej minimalna szerokość przejścia pomiędzy wyspą a pozostałymi szafkami powinna wynosić 120 cm.

BLAT ROBOCZY CZY KUCHENKA – CO NA WYSPIE?

Wyspy kuchenne bardzo często są miejscem, na którym można znaleźć kuchenkę czy też zlewozmywak. Usytuowanie tych elementów należy starannie przemyśleć, bowiem niezbędne podłączenia, na przykład wody, kanalizacji czy też elektryczności koniecznie trzeba wykonać przed realizacją prac wykończeniowych. Zadaniem wyspy kuchennej jest przede wszystkim ułatwienie prac wykonywanych w kuchni, dlatego też rozmieszczenie wszystkich elementów powinno być starannie zaplanowane. Jeżeli na wyspie ma być umieszczona kuchenka, warto pomyśleć o znacznym poszerzeniu blatu.

Sprawdź jak wykorzystać przestrzeń w małej kuchni?

Dzięki temu powstanie przestrzeń, na której będzie można przygotowywać potrawy lub nawet stawiać naczynia. Ponadto dobrze pomyśleć także o montażu na d wyspą odpowiednio dobranego wyciągu kuchennego.

WYSPA KUCHENNA A SALON

Jeżeli wyspa kuchenna stosowana jest w otwartej kuchni, zazwyczaj jeden jej bok skierowany jest na salon lub jadalnię. Wtedy można pomyśleć o ciekawym sposobie zagospodarowania tej przestrzeni, aby wyspa stała się ciekawym elementem łączącym. Interesującym rozwiązaniem może być na pewno wykonanie w wyspie wnęki na telewizor. Wtedy podczas przygotowywania posiłków można rozmawiać z domownikami, ponieważ zazwyczaj siedzą oni twarzami skierowani w stronę kuchni. Montaż większych rozmiarów wyspy, na której wydzielono przestrzeń spełniającą rolę blatu, eliminuje konieczność wstawiania do kuchni stołu. Przy odpowiednim jej zaprojektowaniu może stanowić miejsce, w którym cała rodzina bez problemu może zjeść posiłek. Tym samym bardzo często nie ma konieczności tworzenia oddzielnej jadalni dla rodziny.

CZY WYSPA KUCHENNA ZAWSZE JAKO ODDZIELNY ELEMENT?

Wyspy kuchenne obecnie stają się tak popularne, że powstaje coraz więcej ich interesujących projektów. Jeżeli kuchnia nie ma zbyt wielkich wymiarów, można wykonać wyspę, przylegającą jednym bokiem do ściany lub szafek. Oczywiście należy pamiętać o zachowaniu minimalnych odległości od pozostałych mebli. Jednak dzięki temu można w ciekawy i niebanalny sposób oddzielić część kuchenną od salonu czy jadalni.
Na pewno warto do wykonania projektu wyspy zatrudnić odpowiedniego fachowca. Bardzo wiele szczegółów ma bowiem duży wpływ na efekt końcowy. Niezbędna jest wiedza z wielu dziedzin, aby zaprojektować optymalne dla każdego wnętrza rozwiązanie. Wysoka jakość stosowanych do wykonania wyspy materiałów ma duże znaczenie. Jest ona bowiem ze względu na swoje usytuowanie znacznie bardziej narażona na różnorodne uszkodzenia niż pozostałe meble, warto więc zastosować jak najlepiej dobrane rozwiązania.

The requested URL returned error: 426 Unknown